1967'den günümüze Miller Holding

1967 yılında kurucumuz Turhan Mildon tarafından temelleri atılan Miller Holding; sonrasında Çanakkale ve İstanbul'da, toplam 8 şirketin gruba dahil olması ile 50 yıldır ülkemize hizmet vermeye devam ediyor.

500'ü aşkın çalışma arkadaşımız ve 300 milyonluk ciroya sahip şirketlerimiz ile Türkiye ekonomisine her geçen gün katma değer sağlıyoruz. Şirketlerimiz; Otomotiv, Akaryakıt, İnşaat, Gıda Perakendesi, Havacılık, Denizcilik ve Araç Kiralama sektörlerinde faaliyet göstermekte ve her biri alanında lider konumundadır. 

Amacımız; faaliyette olduğumuz sektörlerde, rekabeti arttırarak, müşterilerimize yüksek kalitede hizmet ve ürün sunmaktır.

Temel ilkemiz; tüm ilişkilerimizde adaletli ve karşılıklı yarar sağlayarak, iyi niyet ve anlayışla davranmaktır. 

Bizim için başarının sürdürülebilirliği; Müşterilerimiz, Takımımız ve İş Ortaklarımız için yarattığımız katma değerlerin bütünleşmesi sonucunda elde edilebilir. Hizmet anlayışımız ve çalışma prensiplerimizde bu üç grubun menfaatlerinde bütünlük esastır.

Anlayışımız; rekabetin olmadığı yerde kalite de bulunmaz. Miller Holding olarak bugün geldiğimiz noktayı değerlendirdiğimizde ne kadar doğru adımlar attığımızı görmekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Böylece Holding olarak enerjimizi olabilecek en üst düzeyde tutabiliyoruz. Oluşturulan kurumsal ve organizasyonel yapı ile başarılı büyüme ivmesinin katlanarak ve yeni pazarlar geliştirerek devam edeceğine inancımız sonsuzdur.

 

Mert Mildon Hakkında

Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Mert Mildon, 27 Ocak 1975 tarihinde Dilek ve Turhan Mildon’un en büyük oğulları olarak İstanbul’da doğdu. İlkokula 1982 yılında Gelibolu’da başlayan Mert Mildon, ortaokulu da Gelibolu Lisesi’nde okudu. 1990 yılında İstanbul Ortaköy Anadolu Denizcilik Lisesi Gemi Makinaları bölümünü kazanan Mildon, lise öğrenimini bu okulda tamamladı. Lisenin ardından Bilkent Üniversitesi Muhasebe bölümünü kazanan Mert Mildon, Bilkent Üniversitesi’nden 1997 yılında mezun oldu.

Üniversitenin hemen ardından ise Mert Mildon, iş dünyasına adım attı. Babası Turhan Mildon’un kurucusu olduğu ve otomotiv-akaryakıt alanında faaliyet gösteren Miller Oto, Mert Mildon’in ilk iş deneyimi oldu. 1997 yılında bu şirkette işe başlayan Mert Mildon, 1988 yılında da aynı şirketin yönetim kurulu üyesi oldu. Mildon’un bu tarihten sonra iş dünyasındaki ikinci girişimi de Miller Carrental oldu. 2001 yılında Miller Carrental markası ile araç kiralama şirketi kuran Mildon, 2002 yılında askerlik nedeniyle iş hayatına kısa bir ara verdi. Mildon askerlikten sonra, ticari hayattaki faaliyetlerine de hız verdi. 2006 yılında denizcilik sektörüne giren ve Miller Flama şirketini kuran Mert Mildon, ilk gemisini aldı. Mildon, ilk gemisine Miller Şirketler Grubu’nun kurucusu babası Turhan Mildon’un adını verdi.

2012 yılında inşaat sektörüne giren Mert Mildon, iddialı projelerle bu alanda da dikkat çekti. Mert Mildon yönetimindeki Miller Şirketler Grubu, 2015 yılında holdingleşme çalışmalarını tamamladı. Holding halen otomotiv, akaryakıt, inşaat, denizcilik, gıda ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Merkezi Çanakkale’de bulunan holding, başarılı çalışmalarını son yıllarda yurt dışına da taşıdı. Miller Holding, şu anda Türkiye’nin yanı sıra Afrika kıtasındaki Senegal’de de inşaat alanında proje üretiyor.

Çanakkale’de iş dünyasına her platformda katkı sunmaya çalışan Mert Mildon, 2010-2014 yılları arasında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeliği, 2014-2016 yılları arasında da Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkan yardımcılığı yaptı.
Galatasaray tutkusuyla dikkat çeken Mert Mildon, Galatasaray İş Adamları Derneği ve Galatasaray Kongre üyesi. Mert Mildon’un spor tutkusu bununla da sınırlı değil. Hobileri arasında balıkçılık ve futbol da bulunan Mildon, su sporlarına olan tutkusunu Miller Spor Kulübü’nü kurarak başka bir boyuta da taşıdı.

Babası Turhan Mildon adına düzenlenen su sporları turnuvasına da ana sponsor olarak destek veren ve hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından sporcuları Çanakkale’de biraraya getiren Mildon için sosyal sorumluluk projeleri de oldukça önemli. Mildon, sosyal sorumluluk projelerini gelecekle geçmiş arasındaki bağı kuran ve Miller Holding’in farkını ortaya koyan önemli bir unsur olarak görüyor.

Mert Mildon, 2017 yılında 50. Yılını kutlamaya hazırlanan Miller Holding’in vizyonunu da şöyle anlatıyor:

“Amacımız faaliyette olduğumuz sektörlerde rekabeti artırarak, müşterilerimize yüksek kalitede hizmet ve ürün sunmak. Temel ilkemiz tüm ilişkilerimizde adaletli ve karşılıklı yarar sağlayarak, iyi niyet ve kalite çerçevesinde davranmak. Bizim için başarının sürdürülebilirliği, müşterilerimiz, takımımız ve iş ortaklarımız için yarattığımız katma değerlerin bütünleşmesi sonucunda elde edilebilir. Hem hizmet anlayışımız, hem de çalışma prensiplerimizde bu üç grubun menfaatlerinde bütünlük esastır. 500’ü aşkın çalışma arkadaşımız ve 300 milyon liralık ciroya sahip şirketlerimiz ile Türkiye ekonomisine her gün katma değer sağlamaktan ve üretmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Şirketlerimiz; otomotiv, akaryakıt, inşaat, gıda perakendesi, havacılık, denizcilik ve araç kiralama sektörlerinde faaliyet göstermekte ve her biri alanında lider konumunda bulunuyor. Lider olma özelliğimizi sosyal sorumluluk projelerinde de sürdürüyoruz.”

Anlayışımız; rekabetin olmadığı yerde kalite de bulunmaz. Miller Holding olarak bugün geldiğimiz noktayı değerlendirdiğimizde ne kadar doğru adımlar attığımızı görmekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Hem sosyal sorumluluk projelerimiz, hem de ana faaliyet konularımızdaki çalışmalarımızla enerjimizi olabilecek en üst düzeyde tutabiliyoruz. Faaliyette bulunduğumuz her alanda Miller Holding’i kalite ve güven kavramlarıyla eşdeğer bir noktaya taşıyoruz. Bu çabaya her gün katkı sunan tüm Miller Holding ailesine kocaman bir teşekkür borçluyuz.”

Halen kardeşi Can Mildon’la birlikte Miller Holding’i geleceğe hazırlama ve bugünü yönetme görevini üstlenen Mert Mildon’un, Fatoş Mildon’la mutlu bir evliliği bulunuyor. Mert ve Fatoş Mildon çiftinin bu evlilikten Alara ve Turhan isimli iki çocukları bulunuyor.

Kurucumuz

3 Kasım 1946'da doğan M. Turhan Mildon, Ticari Bilimler Akademisi'nden mezun olduktan sonra 1967'de Miller Oto Ticaret ve Sanayi A.Ş.'yi Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde kurmuştur. İlk ticari faaliyetine otomobil yedek parçası ve Good Year lastikleri satışıyla başlamıştır. 1975 yılında faaliyete başlayan Petrol Ofisi ile de akaryakıt sektörüne giriş yapmıştır. 1986 yılında Tofaş Ana Bayiliğini alarak Fiat markasının Çanakkale bölgesinde araç satış, servis ve yedek parça satışına başlamıştır. Turhan Mildon, 1984 ve 1994 yıllarında olmak üzere Gelibolu Belediye Başkanlığı yaparak ilçesine hizmet vermiştir. Kurucumuz 18.11.2011 yılında vefat etmiştir.

"Başkalarına karşı beslediğimiz güvenin en büyük kısmını doğuran, kendimize olan güvenimizdir. İnsanın kendine güveni, büyük işlere girişmesinin ilk şartıdır. Bizlere bırakılan bu miras aynı güvenilirlik, dürüstlük ile devam edecektir."

Tarihçemiz

Miller, 1967 yılında Muhsin Turhan Mildon tarafından Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde kurulmuştur. İlk ticari faaliyetine otomobil yedek parça satışıyla sektöre başlamıştır. 1975 yılında başlayan akaryakıt istasyon faaliyeti şu anda 10 adet Petrol Ofisi markasıyla İstanbul ve Çanakkale’de hizmet vermektedir.

1986 yılında Tofaş Fiat Ana Bayiliğini alarak Fiat markasının Çanakkale bölgesinde araç satış, servis ve yedek parça satışına başlamıştır.

Bugün itibariyle Miller Holding’in Miller Oto, Miller Gıda, Miller Enerji, Miller Flama Denizcilik, Ayna Denizcilik, Miller CTC, Miller Yapı, Miller İnşaat, Miller Yatırım, Miller Dış Ticaret, MTG Co., DM Yatırım İnşaat, Miller Premium Cars, Miller Car Rental, Miller Trans markalarıyla faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır.

Miller Oto, Miller Oto faaliyetlerine 1967 yılında Çanakkale bölgesinde araç satış, servis ve yedek parça hizmetleriyle başlamıştır. Zamanla gelişip büyüyen ve otomotiv sektöründe otuz yılı geride bırakan Miller Oto, bugün Miller Premium Cars markası ile 4.000 m² kapalı alana sahip entegre tesislerinde üst segment araç satışı ile yoluna devam etmektedir.

Miller Gıda, Holding bünyesinde bulunan restaurant ve marketlerin işletmesini yapmaktadır.

Miller Enerji, 1975 yılında başlayan akaryakıt istasyon faaliyetlerini geliştiren Miller Enerji, İstanbul ve Çanakkale’de, Lukoil’ın Türkiye’de perakendedeki en büyük bayisi olarak hizmet vermektedir.


Miller Flama Shipping, 2006 yılında aldığı 2.650 DWT’lik M/V Turhan Mildon isimli kuru yük gemisiyle denizcilik sektörüne giriş yaparak, uluslararası taşımacılık, brokerlik ve chartering hizmetleri vermektedir. 2008 yılında filoya katılan ikinci gemi 3.500 DWT kapasitesindedir ve M/V M. Turhan Mildon ismini taşımaktadır. 2011 yılında faaliyete geçen Çanakkale Ayna Denizcilik AŞ bünyesinde bulunan 7.000 DWT kapasitesindeki “Leader Çanakkale” ve 2014 yılında hizmete giren 10.000 DWT kapasitesindeki “Diamond Çanakkale” gemisi ile dünya denizlerinde hizmet vermektedir.

Miller CTC, Türkiye, Kuzey Amerika ve Batı Afrika’da inşaat, ticaret ve danışmanlık faaliyetleri yürüten Miller CTC imza attığı başarılı projelerle dikkat çekmektedir.

Miller Yapı, 2012 yılında Çanakkale’yi rezidans hayatıyla tanıştırarak inşaat sektörüne girmiştir.  Özgün ve prestijli marka projeleriyle Çanakkale’de ve İstanbul’da konut sektörüne yön vermektedir.

DM Yatırım İnşaat, Uluslararası inşaat projeleriyle ilgili devlet yatırımlarında, Türk inşaat sektörünü başarı ile temsil eden şirket, özellikle Afrika’da yürüttüğü projelerle mühendislik ve inşaat alanlarında faaliyet göstermektedir.

Miller Car Rental, 2002 yılında kurulmuştur. Uzun dönem ve günlük araç kiralama operasyonu yürütmektedir. Miller Car Rental aynı zamanda VIP transfer ve araç kiralama hizmetleri de sunmaktadır.

Miller Trans, İstanbul ve Çanakkale’deki bölgelerindeki kamu kurumları, akaryakıt istasyonları ile askerî deniz, kara ve hava taşıtları için 24 saat yakıt ikmal hizmeti veren Miller Trans, günlük 350.000 litre taşıma kapasitesi ile yakıt ikmali gibi önemli bir alanda faaliyetlerini yürütmektedir.

  

Misyon ve Vizyon

Değerlerimiz;

Samimi ve Dürüst Olmak

Davranışlarımızın temelini samimiyet ve dürüstlük oluşturur. Dürüstlük değerinden asla ödün vermeyiz. Geri bildirime açığız ve hatalarımızdan ders çıkartırız.

Güvenilir ve Adil Olmak

Sadece tutabileceğimiz sözler verir, anlaşmaları bağlayıcı olarak kabul eder ve tüm ticari işlemlerimizde yasalara riayet ederiz.

İnsanları dinler, onlara adil davranır, katılımı destekler ve farklı görüşlere değer veririz.

İş ile ilgili konularda herkese adil olacak şekilde davranır ve eşit fırsatlar yaratırız.

Yenilikçi Olmak

Heyecan duyulmadan yapılan işte başarı sağlanmayacağını bilir buna göre çalışırız. Her yaptığımız işte tutku ve heyecanla bulunduğumuz sektörde önde olmayı hedefleriz.

Yönetim Kurulu Başkan'ımızdan

Holdingimiz, temellerinin atıldığı 1967 yılından bu yana ekonomiye yön veren sektörlerde faaliyette bulunuyor. Bunların başında da; otomotiv, inşaat, akaryakıt, gıda, denizcilik ve havacılık alanları geliyor. Tüm bu yatırımlarımızla 2014 yılında 300 milyon TL ciro elde ettik.

Kurucumuz Turhan Mildon'un ifade ettiği gibi “herşey çok daha iyi ve güzel olacak” şiarıyla, faaliyette olduğumuz her alanda öncü olmayı hedefliyoruz. Bunun için Holding olarak, sürdürülebilirlik ve inovasyon çalışmalarını çok önemsiyor, bu alanlara yaptığımız yatırımın şirketlerimize ve faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz tüm alanlarda katma değer sağlayacağını biliyoruz. Holdingimizin temel taşlarının “Değerlerimiz” olduğunu biliyor, bunun için değerlerimize sahip çıkmayı her şeyden önde tutuyor ve onları koruyoruz.

2017 yılında kuruluşunun 50. yılını kutlamaya hazırlanan Miller Holding, içinde bulunduğu her sektöre yeni yatırımlar yapmaya ve bu sektörleri geliştirerek büyüme stratejisini sürdürmeye kararlı bir şekilde çalışıyor.

Miller Holding, öncü olmayı her dönem kendine ilke edindi. Çanakkale'de su sporlarını ve kültür-sanat hayatına destek vermektedir. Kurduğumuz Miller Spor Kulübü ile de yeni nesil sporcuları yetiştirmeye devam ediyoruz.

Yıllardır olduğu gibi bundan sonra da siz değerli müşterilerimizin bize olan güveniyle faaliyet alanlarımızda sürdürülebilir büyümemize devam ederken, kendimize yarattığımız yeni pazarlarla da vizyon coğrafyamızı genişleteceğiz.

Miller Holding olmak bunu gerektirir.

 

Mert Mildon

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Yönetim Kurulumuz

İnsan Kaynakları